2001 --These pages are part of the Schuyler co., NY genweb page.  Not for commercial use.
 

SCHUYLER CO., NY FAIR
Prize Winners & Committee Members

* Committee Members listed in June 1865.
* Partial list of 1886 prize winners
* Full list from September 21, 22 & 23, 1887
 

List of Premiums (Prizes) Awarded by the Schuyler Co. Agricultural Society
at the 34th Annual Fair, held at Watkins, NY.
 

[Provided by the Montour Library staff & Carol Fagnan,
head of the Library Board & local historian.]



"At an adjourned meeting of the Schuyler County Agricultural Society held at the Jefferson House in Watkins, Saturday, July 8, 1865, Samuel ROSE or ROSS, Vice President, was present as Chairman, and E. D. TOMPKINS secretary.  The Committee appointed to revise the permission serts? made their report which on mo___ was received and adopted.  The Society appointed the following Viewing Committee to serve at the approaching Annual Fair. viz.
Class No. 1.  Silas C. COLGROVE, Wm. SPROULE, Peter FERO.
  "            2.  Robert P. BEEBE, Jacob BANKER, B. W. NORRIS.
  "            3.  Francis? BEARDSLEY, Manly PALMER, D. PIKE.
  "            4.  Russell SHEPARD, N. J. LYON, John MORRIS /MORROW.
  "            5.  D. C. STEWART, Tim S. COUCH, B. B. HOLLETT
  "            6.  John C. MEAD, John DECKER, H. S. LaFEVER.
  "            7.  Baxter HURD, Daton GILBERT, Zemri? PALMER.
  "            8.  D. C. NORRIS, Madison STRADER, A. T. SAYRE.
  "            9.  Aaron E. MALLORY, Jason COOPER,  Jacob STRADER.
  "           10.  H. H. WOODWARD, D. G. WEAVER, I. M. JACKSON.
  "           11.  John C. LAREW, Milo HITCHCOCK, W. N. LOVE.
  "           12.  Chester V. DOLPH, Thomas DRAKE, Lorin COE.
  "           13.  A. P. CANFIELD, Hector KENT, Chas. SIMMONS.
  "           14.  John CAMPBELL & wf, M. F. BARNES & wf, E. MORRIS & wife.
  "           15.  Wm. C. COON, W. WATKINS, J/I. M. WEED.
  "           16.  A. D. BEATY, Robt. MILL, A. V. SWICK.
  "           17.  Wm. AYRES, H. W. JACKSON, Edwin D. MEAD.
  "           18.  D. C. HILLERMAN, Arch MARTIN, S. C. BEARDSLEY.
  "           19.  W. A. WARD, Geo. WINTON, Chas. MATTHEWS.
  "           20.  Darrin BALLEW, Benj. CLARK, Lorenzo BROWN.
  "           21.  Mrs. B. BENSON, Mrs. J. BENNETT, Mrs. J. WELLSWORTH.
  "           22.  Mrs. E. ROSS, Mrs. S. M. BARKER, Mrs. Bela SANDFORD.
  "           23.  Mrs. M. ELL, Mrs. B. SHELTON, Mrs. S. C. BEARDSLEY.
  "           24.  Mrs. Milo HITCHCOCK, Mrs. M. A. CALLIN, Mrs. N. NIVISON.
  "           25.  Mrs. E. C. FROST, Mrs. O. BUNN, Mrs. D. WINTON.
  "           26.  Grove S. BAILEY, Timothy S. COUCH Jnr., Nelson CRAWFORD.
  "           27.  Jas. E. BEARDSLEY, Jonas CANFIELD, Saml. ROSS."



List of Premiums (Prizes) Awarded by the Schuyler Co. Agricultural Society
at the 33rd Annual Fair, held at Watkins, NY in 1886:

[FIRST PAGE MISSING]

H.D. WEBBER, Plymouth Rock chicks, 1st, ($1)
Mr. S. B. ALLEN, White Leghorn chicks, 1st ($1)
G.W. GANUNG, White Bantams, 1st (.50)

CLASS 6 - DAIRY PRODUCTS

Lewis SMITH, tub of butter, 1st ($1)
Geo. A. USHER, pkg. of butter, 1st ($1)
Mrs. L.A. RANDALL, pkg. of butter, 2nd (.50)

CLASS 7 - GRAIN

Henry BURNETT, white winter wheat, 1st ($1)
Geo. CANFIELD, white winter wheat, 2nd (.50)
A.G. BECKER, Clawson wheat, 1st ($1)
Romaine ROBINSON, spring wheat, 1st ($1)
G. E. ADRIANCE, 20 ears yellow corn, 1st (.50)
A.G. BECKER, 20 ears yellow corn, 2nd (.25)
S.H. SMITH, 20 ears pop corn, 1st (.50)
Noah SQUIRES, 20 ears pop corn, 2nd (.25)
Daniel BROWN, bushel of rye, 1st ($1)
C.A. BARTHOLOMEW, bushel of rye, 2nd (.50)
Daniel BROWN, bushel 6-rowed barley, 1st ($1)
Andrew LOVE, bushel 2-rowed barley, 1st ($1)
C. E. WICKHAM, bushel 2-rowed barley, 2nd (.50)
Geo. A. REEDER, bushel white oats, 1st ($1)
Andrew LOVE, bushel white oats, 2nd (.50)
Nelson HARRINGTON, 20 ears sweet corn, 1st (.50)
Ann MOORE, 2 varieties of corn, 1st (.50)
Geo. CANFIELD, bushel of beans, 1st ($1)

CLASS 8 - VEGETABLES

A.G. BECKER, Late Rose potatoes, 1st (.50)
T.S. HORN, Early Rose potatoes, 1st (.50)
T.S. HORN, White Elephant potatoes, 1st (.50)
Albert SMITH, White Elephant potatoes, 2nd (.25)
T.S. HORN, Dunmore Seedling potatoes, 1st (.50)
Geo. S. CHASE, Mammoth Pearl potatoes, 1st (.50)
Mitchell GARDNER, Blue Victor, 1st (.50)
Geo. S. CHASE, Blue Victor, 2nd (.25)
Geo. S. CHASE, Beauty of Hebron, 1st (.50)
Geo. CANFIELD, Beauty of Hebron, 2nd (.25)
Geo. S. CHASE, Yellow Orange, 1st (.50)
Richard BAKER, Snowflake potatoes, 1st (.50)
Geo. CANFIELD, New Variety, 1st (.50)
Wellington HOWELL, Muskmelon, 1st (.25)
Geo. S. CHASE, Muskmelon, 2nd (.15)
Geo. S. CHASE, Specimen cucumbers, 1st (.25)
Wm. H. GIBBS, Specimen radishes, 1st (.25)
W.J. SMITH, Twin pumpkin, 1st (.25)
W.S. HUBBELL, Sugar beets, 1st (.25)

CLASSES 9 & 10 - FRUIT

Wellington HOWELL, greatest variety apples, 1st ($2)
G.W. MATHEWS, 6 varieties winter apples, 1st ($1)
G.E. ADRIANCE, 6 varieties fall apples, 1st ($1)
G.W. MATHEWS, best variety peaches, 1st ($1)
Wellington HOWELL, best variety quinces, 1st (.50)
Geo. A. REEDER, greatest variety apples, 1st ($2)
E.M. HIMROD, 18 varieties apples, 1st ($1)
Geo. S. CHASE, 6 varieties winter apples, 1st ($1)
J.E. ANTHONY, 18 varieties pears, 1st ($2)
E.M. HIMROD, 7 varieties pears, 2nd ($1)
J.E. ANTHONY, dish of pears, 1st (.50)
A. WASSON Jr., dish of Seckel pears, 1st (.50)
A.T. ABBEY, best variety peaches, 1st ($1)
David ROBSON, variety of quinces, 1st (.50)
A. WASSON Jr., dish of Damson plums, 1st (.50)
A. WASSON Jr., dish of Wealthy apples, 2nd (.25)

CLASS 11 - FARM IMPLEMENTS

C.W. FISHER, Eureka mower, 1st (Dip)
B.C. COLLINS, Straw-cutter, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Wiard plow, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Oliver plow, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Perry harrow, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Steel frame cultivator, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Wood frame cultivator, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Perry cart, 1st (Dip)

CLASS 12 - MANUFACTURED ARTICLES

C./O. S. FROST, Lumber wagon, 1st (Dip)
GOUNDREY & PALMER, Top carriage, 1st (Dip)
GOUNDREY & PALMER, Open carriage, 1st (Dip)
GOUNDREY & PALMER, Platform wagon, 1st (Dip)
H.L. SMITH, Road cart, 1st (Dip)
C.P. PERRY, Crystal creamery, 1st (Dip)
S.P. ROUSSEAU, Single harness, 1st (Dip)
S.P. ROUSSEAU, Double harness, 1st (Dip)

CLASS 13 - DOMESTIC MANUFACTURES

Mrs. A. WASSON, Worsted mittens, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Shell-knit stockings, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Sample woolen yarn, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Knit hearth rug, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Sample linen thread, 1st (.50)
Hattie MEAD, Patch-work quilt, 1st ($1)
Lulie HUEY, Patch-work quilt, 2nd (.50)
Mrs. L.A. RANDALL, Double carpet coverlet, 1st ($1)
Mrs. T.S. HORN, Double carpet coverlet, 2nd (.50)
Mrs. Oliver ELLLISON, 10 yards rag carpet, 1st ($1)
Mrs. A.W. KIMBALL, 10 yards rag carpet, 2nd (.50)
Martha PIERSON, Knit skirt, 1st ($1)
Mrs. W.D. SUTTON, Silk patch-work quilt, 1st ($1)
Mrs. Geo. A. REEDER, Knit counterpane, 1st ($1)
Mrs. A.G. BECKER, Knit counterpane, 2nd (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Cotton stockings, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Cotton stockings, 2nd (.25)
Mrs. S.J. PARSONS, Hearth rug, 2nd (.25)
Mrs. Thos. OWEN, Knit mittens, 2nd (.25)

CLASS 14 - HOUSEHOLD PRODUCTIONS

Mrs. A.J. SMITH, Sample wheat bread, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Sample wheat bread, 2nd (.25)
Mrs. A.J. SMITH, Raised biscuits, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Raised biscuits, 2nd (.25)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Fried cakes, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Fried cakes, 2nd (.25)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Soda biscuit, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Fancy cakes, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Corn bread, 1st (.50)
Mrs. Ira CASE, Apple fruit cake, 1st (.50)
Cora HORN, age 11 yrs., Wheat bread, 1st (.75)
Cora HORN, age 11 yrs., Indian bread, 1st (.75)

CLASS 15 - NEEDLE WORK

Mrs. G.H. GOLTRY, Silk embroidery, 1st ($1)
Mrs. David ROBSON, Worked muslin, 1st (.50)
May LOVE, Worked muslin, 2nd (.25)
Carrie CASE, Ottoman cover, 1st (.50)
Eva COE, Worsted embroidery, 2nd (.50)
Eva COE, Crochet work, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Crochet work, 2nd (.25)
Martha PIERSON, Lambrequin, 1st (.50)
Mrs. S.B. ALLEN, Lambrequin, 2n (.25)
Mrs. J.W. WARNER, Worked quilt, 1st ($1)
May LOVE, Worked quilt, 2nd (.50)
Mrs. Nancy SIMMONS, Knit afghan, 1st ($1)
Martha PIERSON, Knit afghan, 2nd (.50)
Mrs. S.F. BAKER, Chair tidy, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Chair tidy, 2nd (.25)
Mrs. A.G. BECKER, Crochet cape, 1st (.50)
Mrs. A.G. BECKER, Crochet edging, 1st (.50)
Martha PIERSON, Crochet tidy, 1st (.50)
Mary E. HATHAWAY, Knit quilt, 1st ($1)
Louis SMITH, Silk quilt, 1st  ($1)
Mrs. Geo. CANFIELD, Knit hoods, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Bead slipper, 1st (.50)
Anson T. DRAKE, Tidy made at age 11 yrs., 1st (.50)
Mrs. T.S. HORN, Worsted embroidery, the work of a lady
         80 yrs. old, 1st ($1)

CLASS 16 - FANCY WORK

Mrs. J. LINZEY, Collection of artificial flowers, 1st (.75)
Mrs. Eli STANLEY, Worsted artificial flowers, 1st (.75)
J.T. FINLAN, Specimen hand-work, 1st (.50)
Mrs. Ferris MEAD, Slipper case, 1st (.50)

CLASSES 17 & 18 - CULTIVATED FLOWERS

J.E. ANTHONY, Floral ornament, 1st ($1.50)
J.E. ANTHONY, Table bouquet, 1st (.50)
J.E. ANTHONY, Hand bouquet, 1st (.50)
J.E. ANTHONY, Collection dahlias, 1st (.50)
J.E. ANTHONY, Collection pansies, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Floral ornament, 1st ($1.50)
Mrs. A. WASSON, Collection straw flowers, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Collection pansies, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, White Japan lily, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Variegated Japan lily, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Table bouquet, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Hand bouquet, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Collection of phlox, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Collection of dahlias, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Collection of geraniums, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Collection of flowers, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Collection of pansies, 2nd (.25)
Martha PIERSON, Floral ornament, 1st (.50)
Martha PIERSON, Collection of house plants, 1st (.50)
Mamie DRAKE, age 11 yrs., Bouquet pansies, 1st (.50)

CLASS 19 - MISCELLANEOUS

M.N. WEED, Sewing machines, 1st (Dip)
Geo. E. KELLOGG, Penmanship, 1st (Dip)
DURLAND & SMITH, Display of hardware, 1st (Dip)
DURLAND & SMITH, Display of lap robes, 1st (Dip)
DURLAND & SMITH, Display of blankets, 1st (Dip)
DURLAND & SMITH, Display of copper ware, 1st (Dip)
DURLAND & SMITH, Display of ranges, 1st (Dip)
DURLAND & SMITH, Barn door hangers, 1st (Dip)
M.T. & S.E. BANKS, Display of parlor stoves, 1st (Dip)
H.V. HAAS, Display of furniture, 1st (Dip)
H. LARABY, Display of crockery, 1st (Dip)
HENDERSON & CROWELL, Cooperage, 1st (Dip)

CLASS 20 - WINES, SUGARS & SWEETMEATS

Mrs. A. WASSON, 50 varieties canned fruit, 1st ($2)
Mrs. A. WASSON, 20 varieties jellies, 1st ($1)
Aaron SUTTON, Gallon sorghum syrup, 1st (.75)
Samuel DECKER, Sample maple sugar, 1st (.50)
Mrs. Ira CASE, Sample maple syrup, 1st (.50)
S.B. MILLER, Sample maple syrup, 2nd (.25)
S.B. MILLER, Sample honey wine, 1st (.50)
B.C. COLLINS, Bottled Catawba wine, 1st (.50)
B.C. COLLINS, Bottled Isabella wine, 1st (.50)
Geo. A. REEDER, Sample of cider, 1st (.25)

CLASS 21 - DISCRETIONARY, HALL

Mrs. A. WASSON, Collection cut flowers, 1st (.75)
Mrs. A. WASSON, Hand stitching, 1st (.10)
Mrs. A. WASSON, Worked pin-cushion, 1st (.10)
Mrs. A. WASSON, Sample of honey, 1st (.25)
Mrs. A. WASSON, Home made linen towel, 1st (.15)
Mrs. A. WASSON, Embroidered skirt, 1st (.25)
Dell M. COE, Silk mittens, 1st (.50)
Mrs. L.L. COE, Silk mittens, 2nd (.25)
Eva COE, Crazy work, 1st (.25)
Mrs. Nancy SIMMONS, Felt carriage robe, 1st (.50)
Mrs. J. LINZEY, Knit woolen lace, 1st (.25)
Sherman H. SMITH, Crystallized salt, 1st (.25)
E. O. BOYLEN, Crayon picture, 1st (.50)
Mrs. Daniel BROWN, Linen splasher, 1st (.25)
Mrs. Daniel BROWN, Linen bureau spread, 1st  (.15)
Mrs. Daniel BROWN, Linen stand scarf, 1st (.15)
Mrs. Eli STANLEY, Crochet lace, 1st (.50)
Mrs. Eli STANLEY, Crayon painting, 1st (.50)
Mrs. T.S. HORN, Linen table cloth 80 yrs. old, 1st (.25)
Mrs. T.S. HORN, Linen apron 100 yrs. old, 1st (.25)
Mrs. T.S. HORN, Sample of lard, 1st (.25)
Mrs. T.S. HORN, Sample of vinegar, 1st (.25)
Mrs. A. WASSON, Sample of vinegar, 2nd (.15)
Gertrude E. BROWN, Sample sweet cake, 1st (15)
Mrs. T.S. HORN, Sample tarts, 1st (.15)
Mrs. T.S. HORN, Sample sugar cookies, 1st (.10)
Carrie CASE, Yarn couch cover, 1st (.50)
Mrs. Noah SQUIRES, Stand scarf, 1st (.75)
Mrs. David ROBSON, Stand scarf, 2nd (.50)
Mrs. David ROBSON, Ornamented horse shoe, 1st (.15)
Mrs. David ROBSON, Chair set, 1st (.25)
Mrs. David ROBSON, Embroidered collar, 1st (.25)
Mrs. David ROBSON, Bouquet hair flowers, 1st (.50)
Mrs. G.E. DRAKE, Mounted pea fowl, 1st ($1.50)
Mrs. G.E. DRAKE, Mounted owl, 1st (.75)
Mrs. Wm. COUSE, Plate of quinces, 1st (.50)
Mrs. J.W. HANMER, India ink painting, 1st (.50)
Wm. N. LOVE, Display of onions, 1st (.25)
A. WASSON Jr., Russian sunflower, 1st (.25)
Ira HANMER, Mammoth sunflower, 1st (.25)
Jas. MOLONEY, Case of horse shoes, 1st ($2)
Nelson HARRINGTON, Evaporated corn, 1st (.25)
W.S. HUBBELL, Specimen cranberries, 1st (.25)
Hattie SUTTON, Foot rest, 1st (.25)
Mrs. T.S. HORN, Piecework quilt, 1st (.50)
Stella SHORER, age 7 yrs., Quilt, 1st (.50)
Minnie HUBBELL, age 11 yrs., Woolen stockings, 1st (.50)

CLASS 21 1/2 - DISCRETIONARY, GROUNDS

H.W. SMITH, Pair mules over 3 yrs., 1st ($2)
C.A. LARUE, Stallion 'Cleveland bay', 1st ($2)
Richard DAVIS, Yoke of calves 5 months, 1st ($1)
Mrs. D.B. THOMPSON, Heifer 1 yr. old, 1st ($1)
Noah SQUIRES, Heifer 1 yr. old, 2nd (.75)
Henry BURNETT, Spanish jack, 1st ($2)
Henry BURNETT, Pair mules 2 yrs. old, 1st ($2)
 


From newspaper  article of unknown date, but could be 1864, 1870, 1881 or 1887:
Schuyler County Agricultural Society
"Pursuant to published notice, a meeting of the officers and managers of the above named Society was held at the Jefferson House, on Tues. afternoon, of the 4th inst., Adrian TUTTLE in the Chair, and Secretary BALDWIN being present.  Members present as follows:  Adrian TUTTLE (pres.), W.H. WAIT, W.H. BALDWIN, Jesse LYON, D.K. COON, W.N. LOVE, S.B. SACKETT, Omera KING, Scipio C. BEARDSLEY, A. WASSON, Geo. A. RINGER, John W. CORBETT.  The Chairman convened the meeting..... W.T. WAKEMAN of the Townsend Band, appeared in behalf of that organization, and called to mind the resolution adopted by the Society, with regard to bona fide membership, claiming that Reading had forfeited her rights in those premises, by allowing a professional and a teacher, to play on the occasions referred, to whereupon it was suggested that an Investigation Committee be appointed.  The Chairman being a resident of the town of Reading, and to bar invidious remarks, called Mr. BEACH to the chair, and moved that he name the committee of investigation....On motion the  meeting adjourned until the 15th of Oct. - Saturday week, at the same place."
========================================================================

List of Premiums (Prizes) Awarded by the Schuyler Co. Agricultural Society
at the 34th Annual Fair, held at Watkins, NY on September 21, 22 & 23, 1887:

CLASS 1 - HORSES

No. 1 - Stallions for Road Purposes
Richard BAKER, over 4 yrs., 1st  ($3)
Robley FLOOD, over 4 yrs., 2nd ($2)
N.R. CLEVELAND, 3 yrs. old, 1st ($3)
Wm. ERWAY, 2 yrs. old, 1st ($2)
Richard BAKER, 1 yr. old, 1st ($2)
Rev. T.E. McMULLEN, 1 yr. old, 2nd ($1)

No. 2 - Brood Mares for Road Purposes
Richard BAKER, 4 yrs. old, 1st ($3)
Rev. T.E. McMULLEN, 4 yrs. old, 2nd ($2)

No. 3 - Single Geldings & Mares for Road Purposes
John MAGEE, Gelding, 4 yrs. old, 1st ($3)
Chas. M. EVERTS,  "      "        , 2nd ($2)
Myron H. ELY, Gelding, 3 yrs. old, 1st ($3)
Montgomery SHERWOOD, Gelding, 3 yrs. old, 2nd ($2)
Thomas ELLIS, Gelding, 2 yrs. old, 1st ($2)
James WAUGH,   "      , 1 yr. old, 1st ($2)
Richard BAKER, Sucking Horse Colt, 1st ($1)
Geo. CHRISFIELD, Mare, 4 yrs. old, 1st ($3)
M.F. SPROWL, Mare, 4 y rs. old, 2nd ($2)
Robley FLOOD, Mare, 2 yrs. old, 1st ($2)
Chas. M. EVERTS, Mare, 2 yrs. old, 2nd ($1)
Robley FLOOD, Mare, 1 yr. old, 1st ($2)
M.F. SPROWL, Mare, 1 yr. old, 2nd ($1)
Oscar CORWIN, Sucking Mare Colt, 1st ($1)
Rev. T.E. McMULLEN, Sucking Mare Colt, 2nd (.50)

No. 4 - Matched Teams for Road Purposes
John LANG, Geldings, 4 yrs. old, 1st ($3)
Loren SHERWOOD, Geldings, 3 yrs. old, 1st  ($3)
O.H. BUDD, Mares, 3 & 4 yrs. old, 1st ($3)
Frank WAUGH, Mares, 3 & 4yrs. old, 2nd ($2)

No. 5 - Stallions for Draft Purposes
CHADWICK Bros., 4  yrs. old, 1st ($3)
T.C. WRIGHT, 4yrs. old, 2nd  ($2)
Robert HICKS, 3 yrs. old, 1st ($3)

No. 6 - Brood Mares for Draft Purposes
J.H. MALLORY, Mare 4  yrs. old, 1st ($3)
S.B. SACKETT, Mare 4 yrs. old, 2nd ($2)
J.H. MALLORY, Sucking Mare, 1st ($1)

No. 7 - Single Geldings & Mares for Draft
William WAUGH, Mare, 4 yrs. old, 1st ($3)
O.W. HARVEY, Gelding, 1 yr. old, 1st ($2)
S.B. SACKETT, Sucking Horse Colt, 1st ($1)

No. 8 - Matched Teams for Draft
H.C. SMITH, Matched Team, 1st ($4)
Wm. McINTIRE, Matched Team, 2nd ($3)

No. 9 - Brood Mares for General Purposes
D.K. COON, Mare 4  yrs. old, 1st ($3)
O.W. HARVEY & Co., Mare 4 yrs. old, 2nd ($2)
D.K. COON, Sucking Horse Colt, 1st ($1)
E.F. ANDREWS, Sucking Horse Colt, 2nd (.50)
G.W. HARVEY & Co., Sucking Mare Colt, 1st ($1)

No. 10 - Single Geldings & Mares for General Purposes
A. DONALD, Gelding, 4 yrs old, 1st ($3)
Richard E. SMITH Jr., Gelding, 4 yrs. old, 2nd ($2)
G.W. HARVEY, Gelding, 1 yr. old, 1st ($2)
John J. SMITH, Mare, 4 yrs. old, 1st ($3)
Martin WHEELER, Mare, 4 yrs. old, 2nd ($2)
J. JONES, Mare, 3 yrs. old, 1st ($3)
Thomas ELLIS, Mare, 2 yrs. old, 1st ($2)
D.K. MATHEWS, Mare, 2 yrs. old, 2nd ($1)
Andrew LOVE, Mare, 1 yr. old, 1st ($1)
Charles DEAN, Sucking Mare Colt, 1st ($1)

No. 11 - Coach Horses
James FINLAN, Pr. Match Geldings, 1st ($3)
Charles SKUSE, Pr. Coach Horses, 2nd ($2)

No. 12 - Stallion for General Purposes
Richard DEAN, Stallion, 4 yrs. old, 1st ($3)
Romain ROBINSON, Stallion, 4 yrs. old, 2nd ($2)
C.A. LAREW, Stallion, 3 yrs. old, 1st ($3)
Richard DEAN, Stallion, 3 yrs. old, 2nd ($2)

Special for Draft Stallion & 6 of his Gets
Special -- G.W. HARVEY, Percheron, 1st ($20)
T.C. WRIGHT, Clydesdale Stallion, 2nd ($10)

CLASS 2 - CATTLE

Jesse LYON, Durham Bull, 2 yrs. old, 1st ($4)
Ira HANMER, Durham Bulll, 1 yr. old, 2nd ($3)

No. 13 - Jerseys
Henry BUCKLEY, Jersey Bull, 1  yr. old, 1st ($3)
Matthew CASE, Jersey Cow, 4 yrs. old, 1st ($3)

No. 14 - Holstein
Wm. L. ELLIS, Yearling Bull, 1st ($2)

No. 15 - Ayreshire
Henry BURNETT, Bull, 3 yrs. old, 1st, Dip ($5)
Henry BURNETT, Bull, 2 yrs. old, 1st Dip
Henry BURNETT, Cow, 3 yrs. old, 1st Dip ($3)
Henry BURNETT, Heifer, 1 yr. old, 1st ($2)
Henry BURNETT, Heifer Calf, 1st ($1)

No. 16 - Grades, Durham, Holstein or Devon
Martin WHEELER, Milch cow, Holstein, 1st ($3)
Andrew LOVE, Heifer 3 yrs old, 1st ($2)
S.B. SHERER,  Heifer, 2 yrs old, 1st ($2)
Andrew LOVE, Heifer calf, 1st ($1)
Andrew LOVE, Steer calf, 1st ($1)

No. 17 - Grade, Jersey or Ayreshire
Andrew LOVE, Milch Cow, 1st ($3)
L.H. DURLAND, Milch cow, 2nd ($2)
Andrew LOVE, Heifer 1 yr old, 1st ($2)
Andrew LOVE, Heifer calf, 1st ($1)

No. 19 - American Merinos
Lewis BEACH, Ram 2 yrs old, 1st Dip ($2)
C.L. CORBETT, Ram 2 yrs old, 2nd ($1)
Lewis BEACH, Ram 1 yr old, 1st  ($2)
Lewis BEACH, Pen 2 Ewes 2  yrs old, 1st ($2)
C.L. CORBETT, Pen 2 Ewes 2 yrs. old, 2nd ($1)
C.L. CORBETT, Pen 2 Ewes 1 yr old, 1st ($2)
C.L. CORBETT, Pen Ewe lambs, 1st ($2)
Lewis BEACH, Pen Ewe lambs, 2nd ($1)
Lewis BEACH, Ram Lamb, 1st ($2)
C.L. CORBETT, Ram Lamb, 2nd ($1)

No. 23 - Shropshires
C.D. SMEAD, Ram 2 yrs old, 1st ($2)
Wm. C. COUSE, Ram 2 y rs old, 2nd ($1)
C.D. SMEAD, Pen Ewes 2 yrs old, 1st ($2)
C.D. SMEAD, Pen Ewes 1 yr old, 1st ($2)
C.D. SMEAD, Pen Ewe lambs, 1st ($2)
C.D. SMEAD, Ram lamb, 1st ($2)
Wm. WAUGH, Ram lamb, 2nd ($1)

No. 24 - Southdown
Wm C. COUSE, Ram 1 yr old, 1st ($2)
Andrew LOVE, Pen Ewes 1 yr old, 1st ($2)
Wm. C. COUSE, Pen Ewes, 1 yr old, 2nd ($1)
Wm. C. COUSE, Pen Ewe lambs, 1st ($2)
Wm. C. COUSE, Ram lamb, 1st ($2)

No. 25 - Fat Sheep
F/E. M. HIMROD, Pen Fat Sheep, 1st ($3)

No. 26 - Grade Shropshire, Southdown, Cotswold or Leicester
Wm. C. COUSE, Pen two Ewes, 1st ($2)
Wm. C. COUSE, Ewe lamb, 1st ($2)
E. M. HIMROD, Ewe lamb, 2nd ($1)

CLASS 4 - SWINE

Frank DOOLITTLE, Poland Boar,  mos., 1st ($2)

CLASS 5 - POULTRY

Jesse LYON, Brood Coop, 1st ($1)
Henry CHESLEY, Light Bramahs, 1st ($1)
S.B. DECKER, Light Bramahs, 2nd (.50)
E.M. HIMROD, dark Bramahs, 1st ($1)
E.M. HIMROD, dark Bramahs, 2nd (.50)
Jesse LYON, pr. Black Cochins, 1st ($1)
Jesse LYON, pr. Black Cochins, 2nd (.50)
Jesse LYON, pr. Houdaus, 1st ($1)
Jesse LYON, pr. Houdaus, 2nd (.50)
S.B. DECKER, pr. Partridge Cochins, 1st ($1)
S.B. DECKER, pr. Partridge Cochins, 2nd (.50)
Henry CHESLEY, Golden Hamburgs, 1st ($1)
S.B. DECKER, pr. Silver Spangled Hamburgs, 1st ($1)
Henry CHESLEY, pr. Brown Leghorns, 1st ($1)
S.B. DECKER, pr. Brown Leghorns, 2nd (.50)
S.B. DECKER, pr. White Leghorns, 1st ($1)
Henry CHESLEY, pr. White Leghorns, 2nd (.50)
S.B. DECKER, pr. Plymouth Rock, 1st ($1)
Henry CHESLEY, pr. Plymouth Rock, 2nd (.50)
S.B. DECKER, pr. Dominiques, 1st ($1)
S.B. DECKER, pr. Bl'k Breasted Red Games, 1st ($1)
S.B. DECKER, pr. Bl'k Breasted Red Games, 2nd (.50)
Master F. DEVITT, Bl'k Breasted Bantoms, 1st (.50)
Jesse LYON, Golden Sebright Bantoms, 1st (.50)
Jesse LYON, Golden Sebright Bantoms, 2nd (.25)
S.B. DECKER, pr. White Bantoms, 1st (.50)
Henry CHESLEY, pr. Bronzed Turkeys, 1st (.75)
Mrs. J.B. DUZENBURY, pr. Common Turkeys, 1st (.50)
S.B. DECKER, pr. Com. Geese, 1st (.50)
Henry CHESLEY, pr. Pekin Ducks, 1st (.75)
S.B. DECKER, pr. Pekin Ducks, 2nd (.50)
S.B. DECKER, Pea Fowls, 1st (.50)
S.B. DECKER, Guinea Fowls, 1st (.50)
S.B. DECKER, Guinea Fowls, 2nd (.25)
S.B. DECKER, Col. Pigeons, 1st (.25)

CLASS 6 - DAIRY PRODUCTS

Mrs. D.W. PRATT, one Tub Butter, 1st
Mrs. John H. NICHOLS, one Tub Butter, 2nd
Mrs. O.R. HARING, 10 lbs. Sample Butter, 1st
Mrs. John  NICHOLS, 10 lbs. Sample Butter, 2nd
(Owing to fault of judges no premiums are awarded.)

CLASS 7 - GRAIN

Henry WICKHAM, 1 bu. White Winter Wheat, 1st ($1)
D.W. PRATT, 1 bu. Red Winter Wheat, 1st ($1)
James D. PALMER, 1bu. Red Winter Wheat, 2nd (.50)
Andrew LOVE, 1 bu. Rye, 1st ($1)
Wm. WAUGH, 1 bu. Rye, 2nd (.50)
A.P. CANFIELD, 20 Ears Yellow Corn, 1st (.50)
E.M. HIMROD, 20 Ears Yellow Corn, 2nd (.25)
Jacob FITZGERALD, 20 Ears White Corn, 1st (.50)
C.D. SMEAD, 1 bu. 6 rowed Barley, 1st ($1)
Wm. WAUGH, 1 bu. 2 rowed Barley, 1st ($1)
Andrew WASSON, 1 bu. White Oats, 1st ($1)
D.W. PRATT, 1 bu. White Oats, 2nd (.50)
D.W. PRATT, 1 bu. Timothy Seed, 1st ($1)
Henry WICKHAM, 1 bu. Timothy Seed, 2nd (.50)
Henry WICKHAM, 20 Ears Sweet Corn, 1st (.50)
Andrew TOWNSEND, 20 Ears Pop Corn, 1st (.50)

CLASS 8 - VEGETABLES

A.W. COOPER, 1/2 bu. Late Rose Potatoes, 1st (.50)
G.S. CHASE, 1/2 bu. Late Rose Potatoes, 2nd (.25)
A.W. COOPER, 1/2 bu. New Variety Potatoes, 1st (.50)
C.H FIRMAN, Display Tomatoes, 1st (.50)
Mrs. M.E. BROWN, Display Tomatoes, 2nd (.25)
Jacob FITZGERALD, 3 Pumpkins, 1st (.25)
C.H. FIRMAN, 3 Pumpkins, 2nd (.15)
Mrs. M.E. BROWN, 3 Squash, 1st (.50)
Ruth Ann EVELETH, Large Squash, 1st (.25)
G.S. CHASE, Display Beets, Table use, 1st (.50)
A. DONALD, 3 Celery Roots (Dwarf), 1st (.25)
G.S. CHASE, 3 Celery Roots (Dwarf), 2nd (.15)
Andrew TOWNSEND, Display of Carrots, 1st (.25)
G.S. CHASE, Display of Carrots, 2nd (.15)
C.H. FIRMAN, Largest Musk Melon, 1st (.25)
Jas. D. PALMER, Largest Water Melon, 1st (.25)
C.H. FIRMAN, Largest Water Melon, 2nd (.15)

CLASS 9 - FRUITS (PROFESSIONAL LIST)

Henry WICKHAM, Greatest Variety Apples, 1st ($2)
G.A. USHER, Greatest Variety Apples, 2nd ($1)
H.S. ABBEY, Variety Pears ,1st ($2)
A.W. COOPER, 6 Varieties Winter Apples, 1st ($1)
Henry WICKHAM, 6 Varieties Winter Apples, 2nd (.50)
Henry WICKHAM, 6 Varieties Fall Apples, 1st ($1)
H.S. ABBEY, Dish Pears, 1st (.50)
G.A. USHER, Dish Pears, 2nd (.25)

CLASS 10 - FRUIT (AMATEUR)

Chas. O'NIEL, Greatest Variety Apples, 1st ($2)
M.C. SCOTT, Greatest Variety Apples, 2nd ($1)
J.E. ANTHONY, Variety Pears, 1st ($2)
M. C. SCOTT, 6 Varieties Winter Apples, 1st (41)
G.S. CHASE, 6 Varieties Winter Apples, 2nd (.50)
Mrs. M.E. BROWN, Dish Pears, 1st (.50)
J.E. ANTHONY, Dish Pears, 2nd (.25)
T.C. WRIGHT, Dish Quinces, 1st (.50)

CLASS 11 - FARM IMPLEMENTS

Edward WALLENBACK, Wind Mill, 1st (Dip)
H.S. SMITH, Cultivator, 1st (Dip)
H.S. SMITH, Corn Cultivator, 1st (Dip)
H.S. SMITH Plow, 1st (Dip)
H.S. SMITH, Spring Tooth Harrow, 1st (Dip)
N.R. CLEVELAND, Twine Binder, 1st (Dip)

CLASS 12 - MANUFACTURED ARTICLES

CHASE & Co., Ex. Two Horse Carriage, 1st (Trans)
CHASE & Co., Bruster Side Bar Wagon, 1st (Trans)
CHASE & Co., Cortland Spring Buggy, 1st (Trans)
CHASE & Co., Platform Wagon, 1st (Trans)
CHASE & Co., Portland Cutter (white), 1st (Trans)
CHASE & Co., Swell Body Cutter (white), 2nd (Trans)
CHASE & Co., Single Harness, 1st (Trans)
CHASE & Co., Portland Cutters (finished) (Trans)
C/O. S. FROST, Lumber Wagon, 1st (Trans)
H.L. SMITH, Bruster Side Bar Carriage, 1st (Trans)
H.L. SMITH, Lea Lop End Spring Carriage, 1st (Trans)
H.L. SMITH, Lumber Wagon, 2nd (Trans)
H.L. SMITH, Steel Farm Sleigh, 1st (Trans)
GOUNDRY & PALMER, Top Buggy, 1st (Trans)
GOUNDRY & PALMER, Top Buggy, 2nd (Trans)

CLASS 18 - DOMESTIC MANUFACTURE

Mrs. James JOHNSON, Double Carpet Coverlid, 1st ($1)
Mrs. Carrie WAUGH, 10 yds. Rag Carpet, 1st  ($1)
Mrs. D.W. PRATT, 10 yds. Rag Carpet, 2nd (.50)
Mrs. Wm. WAUGH, 10 yds. Domestic Flannel, 1st ($1)
Mrs. Wm. WAUGH, piece linen diaper, 1st ($1)
Mrs. Wm. WAUGH, pair Knit woolen stockings, 2nd (.25)
Mrs. Wm. WAUGH, Woolen yarn single thread, 1st (.50)
Mrs. Wm. WAUGH, pair Woolen blankets, 1st ($1)
Mrs. Andrew WASSON, Knit counterpane, 1st ($1)
Mrs. Andrew WASSON, pair woolen stockings, 1st (.50)
Mrs. Jane ELLIS, Knit counterpane, 2nd (.50)
Miss Frank VanGORDEN, Patchwork quilt (Silk), 1st ($1)
Mrs. J.M. NORRIS, Patchwork quilt (Silk), 2nd (.50)
Mrs. L.H. DURLAND, Patchwork quilt, 1st (.50)
Mrs. Rebecca NEWMAN, Patchwork quilt, 2nd (.25)
Mrs. F. DEVITT, Finger mitten, 1st (.50)
Mrs. F. DEVITT, Yarn mitten, 1st (.25)
Mrs. E. McLAFFERTY, Yarn mitten, 2nd (.25)
Mrs Carrie WAUGH, Hearth rug, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Cotton stockings, 1st (.50)
(The commitee on this class awarded premiums for a large number of articles not enumerated in catalogue which the Society are not authorized to recognize.)

CLASS 14 - HOUSEHOLD PRODUCTS

Mrs. J.D. PALMER, Sample wheat bread, 1st (.50)
Mrs. J.D. PALMER, Sample raised biscuits, 1st (.25)
Mrs. M.V. HUEY, Sample wheat bread, 2nd (.25)
Mrs. M.V. HUEY, Sample raised biscuits, 2nd (.25)
Mrs. M.V. HUEY, Sample fried cakes, 1st (.50)
Mrs. M.V. HUEY, Collection fancy cake (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Sample corn bread, 1st (.50)
Mrs. J.R. DUSENBURY, Sample soda biscuit, 1st (.50)

CLASS 15 - NEEDLEWORK

Mrs.  Hattie KINNAN, Silk embroidery, 1st ($1)
Mrs.  D.W. PRATT, Silk embroidery, 2nd (.50)
Mrs. Andrew MORRIS, Worsted embroidery, 1st ($1)
Mrs. Era A. COE, Worsted embroidery, 2nd (.50)
Miss  Hattie  HILLERMAN, Crochet work, 1st (.50)
Miss Jennie BIRD, Crochet work, 2nd (.25)
Miss L.L. LANE, worked muslin, 1st (.50)
Miss L.L. LANE, worked muslin, 2nd (.25)
Miss Lillie O'NEIL, pr. lamp matts, 1st (.50)
Mrs. J.M. MORRIS, pr. lamp matts, 2nd (.25)
Mrs. J.M. MORRIS, Spec. children clothing, 1st ($1)
Mrs. F.H. FENNO, Chair tidy, 1st (.50)
Mrs. F.H. FENNO, Specimen braid work, 1st (.50)
Mrs. J.H. GAGE, Chair tidy, 2nd (.25)
Mrs. J.T. FINLAN, Chenille embroidery, 1st (.50)
Mrs D.L. SPROWLS, Specimen bead work, 2nd (.25)

CLASS 16 - FANCY WORK

Miss L.L. LANE, Specimen picture frames, 1st (.50)
Orlando WHITE, Specimen picture frames, 2nd (.20)
Mrs. J.H. GAGE, Specimen wax work, 1st (.75)
Abbie E. USHER, Col. artificial flowers, 1st (.75)
Abbie E. USHER, Col. artificial flowers, 2nd (.50)
Mrs E. McLAFFERTY, Agricultural wreath (.75)

CLASS 17 - CULTIVATED FLOWERS, PROFESSIONAL

J.E. ANTHONY, Floral ornament, 1st ($1)
J.E. ANTHONY, Table bouquet, 1st (.50)
J.E. ANTHONY, Hand bouquet, 1st (.50)

CLASS 18 - CULTIVATED FLOWERS, AMATEUR

Mrs. A. WASSON, Floral ornament, 1st ($1)
Mrs. A. WASSON, Hand bouquet, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Col. dahlia, 1st (.50)
Mrs. A. WASSON, Phloxes, 2nd (.25)
Mrs. A. WASSON, Straw flowers, 1st (.50)
Mrs. M.C. SCOTT, Floral ornament, 2nd (.50)
Mrs. M.C. SCOTT, Table bouquet, 1st (.50)
Mrs. M.C. SCOTT, Table bouquet, 2nd (.25)
Mrs. E.M. McLAFFERTY, Hand bouquet, 2nd (.25)
Mrs. E.M. McLAFFERTY, Pansies, 1st (.50)
Mrs. E.M. McLAFFERTY, Phloxes, 1st (.50)
Mrs. R.R. RATHBURN, Col. dahlia, 2nd (.25)
Mrs. R.R. RATHBURN, Col. verbenas, 1st (.50)
J. R. DUZENBURY, Pansies, 2nd (.25)

CLASS 19 - MISCELLANEOUS

Durland SMITH & Co., Exhibition hardware, (Dip)
Durland SMITH & Co., Range for Coal Dockash (Dip)
Durland SMITH & Co., Cook Stove for Coal
Durland SMITH & Co., Parlor Stove for Coal
Durland SMITH & Co., Lap Robes
Durland SMITH & Co., Horse Blankets
 

[end]



Back to Schuyler co., NY Resource page